دیدار و ملاقات سرپرست وزارت اقتصاد با سفیرجاپان

sediqi
جمعه ۱۴۰۰/۹/۵ - ۱۱:۴
وزارت اقتصاد

الحاج قاری دین محمد "حنیف" سرپرست وزارت اقتصاد ا.ا.ا با سفیرجاپان آقای( تاکاشی اوکادا ) در دفترکاری‌شان ملاقات نمود.

درین دیدار ابتداء آقای( تاکاشی اوکادا)  سفیر جاپان به روابط دیرینه جاپان و افغانستان اشاره نموده گفت: جاپان زیاد مایل است که برای مردم افغانستان براساس همان روابط دیرینه که داشت کمک نماید تا مردم این کشور به مشکل مواجه نشوند.

ماامیدوار بودیم که انتقال قدرت درین کشور براساس صلح و مذاکره صورت می‌گرفت  متاسفانه نشد؛ولی این به معنی قطع روابط بین دو کشور نیست بلکه جاپان می خواهد براساس اعتماد سابقه با افغانستان دارد روابط جدید بااین کشور ایجاد نماید،هم‌چنان سفیر جاپان وعده سپرد درحدود65 ملیون دالر برای این کشور کمک می نماییم و با مسؤول هلال احمر در دوحه صحبت های داشتیم کمک‌های ما از طریق آن‌ها برای مردم خواهد رسید، ازسوی دیگر وضعیت حاکم درکشور مشکلات مردم را روز به روز عمیق تر می‌سازد، ما وجامعه جهانی اعتقاد داریم تنها کمک‌های بشر دوستانه برای عبور از بحران فعلی بسنده نیست بل باید راه‌ های دیگری ‌را به‌منظور حل چالش‌ها جستجو کنیم،من کارشناس اقتصادی نیستم ولی می‌دانم توقف کمک‌های جامعه جهانی 75 فیصد اقتصاد کشور را به رکود مواجه ساخته است، برای حل این مسله ایجاد روابط اعتمام بین طالبان و جامعه جهانی به‌شمول جاپان نیاز است،جامعه جهانی کمک‌هایش را مشروط این ساخته است: ما با دقت حکومت داری طالبان را نظارت و پیگری می‌نمائیم، آیا این حکومت بالای گروه خاص حکومت داری می نماید یا بالای 40 ملیون نفوس کشور حکومت می نمایند؟

سپس سرپرست وزارت اقتصاد در رابطه به اظهارات اقای( تاکاشی اوکادا ) سفیرجاپان گفت: ا.ا افغانستان تصمیم داشت از راه مذاکرات به تفاهم برسند با اداره قبلی که قدرت بطور مسالمت‌ آمیز انتقال داده می‌شد ولی جانب مقابل تعلل نموده آغاز مذاکره‌ را به تعویق انداختند؛ از جانب دیگر تیم که ترتیب شده بود از سوی اداره قبلی به دوحه رفتند، یک‌تیم فاقد صلاحیت بودند ؛ ولی ما تا آخرین مرحله برای حل معضله از فغانستان از راه مفاهمه در پشت میز مذاکره در دوحه بودیم، زمانیکه اراکین دولت قبلی کابل را رها کردند، ما به منظور تآمین امنیت مردم و جلوگیری از چور و چپاول و نظربه تقاضای مردم وارد کابل شدیم، ، بعداز ورود در گام نخست تلاش کردیم با نیروی امنیتی خویش به‌ تأمین امنیت  سفارت خانه‌ها ، افراد خارجی ورجال برجسته حکومت قبلی پرداختیم بعد از ورود به کابل از لحاظ امنیتی تلاش ما درکل این بود که چگونه می توانیم به نگرانی مردم نقطه پایان گذاشته و وضعیت پیش آمده را نورمال بسازیم.

سرپرست وزارت اقتصاد از وعده کمک 65 ملیون دالری،ایجاد روابط جدید و دوباره فعال سازی سفارت جاپان در کابل را استقبال کرده گفت: جاپان به عنوان کشور قدرت مند و نقش که درسازمان ملل دارد برای رها سازی پول‌های منجد شده که در حقیقت خون و سرمایه ملت است رول خویش‌ را ادا نماید، ازسوی دیگر وزیر اقتصاد وعده سپرد آنگونه کارمندان محلی 17 سفارت خانه از ازطرف نیروهای امنیتی ما تأمین است ، امنیت دیپلومات ها و کارمندان محلی سفارت جاپان نیز تأمین خواهد شد، ما از کارکرد های ناکامورا استقبال می کنیم بدون شک در افغانستان در بخش زراعت و آبیاری زیاد زحمت کشید و بلآخره در همین راه جان خود را از دست داد.

اکنون امنیت درطی 43 سال گذشته درین کشور بی نظیر بوده،بسیار به سهولت می‌توانیم از یک ولایت به ولایت دیگر بدون هیچ نوع خطری سفر نمائیم،بناءَ از کشور جاپان تقاضا داریم با فرستادن متخصصین زراعتی در این کشور به تطبیق پروژه های زراعتی و انکشافی مبادرت ورزند.

از جانب دیگر سرپرست وزارت اقتصاد گفت: در حصه‌ی تعلیم وتحصیل زنان از طرف حکومت فعلی هیچ نوع ممانعت وجود ندارد و تلاش جدی صورت می‌گیرد تا زمینه بهتر آموزش و کار را برای خانم ها مساعد شود.

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۶ - ۱۳:۸
Background image

الحاج قاری دین محمد "حنیف" سرپرست وزارت اقتصاد با عبدالله جلال جلال نماینده موسسه الغرافه کشور قطر وتیم همراه شان دیدار و ملاقات نمود.

الحاج قاری دین محمد "حنیف" سرپرست وزارت اقتصاد یکشنبه مورخ 13جمادی الثانیه1443 با عبدالله جلال جلال نماینده موسسه الغرافه کشور قطر وتیم همراه شان دیدار و ملاقات نمود.

طی این ملاقات. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۲ - ۹:۰
Background image

ملاقات سفیر ونمایندۀ خاص پاکستان با سرپرست وزارت اقتصاد ا.ا.ا

الحاج قاری دین محمد "حنیف" سرپرست وزارت اقتصاد امروز سه شنبه مورخ21 جدی سال 1400 با محمد صادق نماینده خاص پاکستان در امور افغانستان و منصور احمد سفیر آن کشور با ترکیب هییت همرایشان در. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۹/۲۵ - ۱۳:۴۳
Background image

به 53 مؤسسۀ جدید التأسیس در وزارت اقتصاد جواز کار توزیع گردید.

در همایشی‌که به همین مناسبت روز پنجشنبه مؤرخ 25 قوس درسالن کنفرانس های وزارت اقتصاد تدویرگردیده بود، برای 53 مؤسسۀ جدید التأسیس، از سوی رهبری وزارت اقتصاد جواز کار توزیع گردید.

الحاج. . .

BACK TO NEWS